Rada Młodzieży składa się z młodzieży chętnej do współpracy w ramach działań kulturalno- edukacyjno-wychowawczych, w tworzeniu projektów, przygotowywaniu oraz prowadzeniu konkursów i imprez.
Zadania :
- inicjowanie nowych form działań szkół i MDK (proponowanie tematyki oraz sposobów działań atrakcyjnych dla młodych ludzi i adekwatnych do ich bieżących potrzeb i zainteresowań),
- wspomaganie działań szkół i MDK poprzez czynny udział w projektach, imprezach i zajęciach,
- wspomaganie działań szkół i MDK poprzez pomoc w organizowaniu i prowadzeniu projektów i różnego rodzaju imprez,
- pomoc w naborze uczestników i promocji działań szkół i placówki wśród swoich rówieśników,
- wspieranie dzieci i młodzieży poprzez udzielanie pomocy w razie, gdyby zaszła taka potrzeba,
- indywidualny rozwój osobisty wychowanków poprzez umożliwienie zdobywania wiedzy z wielu dziedzin, kontaktowania z interesującymi ludźmi, udział w projektach międzynarodowych,
- bliższe wzajemne poznanie się szkół i młodzieży, co służy lepszej współpracy,
- zdobywanie umiejętności pracy w zespole, odpowiedzialności i dbałości o wspólne dobro.
Spotkania Rady Młodzieży odbywają się wg harmonogramu oraz w zależności od potrzeb. Inicjowane są z jednej strony przez opiekunów Rady Młodzieży, a z drugiej przez samą młodzież. Służą wymianie informacji, lepszemu wzajemnemu poznaniu się, przygotowaniu projektów , konkursów i imprez.
Na spotkaniach Rada Młodzieży zbiera pomysły i tworzy plan działań, wybiera osoby odpowiedzialne za przeprowadzenie konkretnych przedsięwzięć. Zazwyczaj pomysłodawca zostaje koordynatorem organizacyjnym zaproponowanego przez siebie działania.
Prace Rady Młodzieży i prace poszczególnych odpowiedzialnych za projekty pomysłodawców wspierają radą i działaniem opiekunowie Rady Młodzieży.