Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki

Nowoczesny oddział już otwarty

Po intensywnych pracach, które przyczyniły się do otwarcia w czarnkowskim Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej, czyli Szpitalu Powiatowym im. doktora Ryszarda Surmy, Zakładu Opiekuńczo – Leczniczego, kolejnym ważnym krokiem na drodze doposażania i unowocześniania placówki stało się otwarcie Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii, które nastąpiło w miniony czwartek. To podniosłe wydarzenie podkreśla zasadność prowadzenia w powiecie czarnkowsko – trzcianeckim dwóch szpitali – jednego w Czarnkowie, drugiego w Trzciance.

Inwestycja, o której mowa, to tylko wstęp do kolejnych, bardzo ważnych i potrzebnych przedsięwzięć. Zaczną się już niedługo, a będzie to modernizacja pediatrii, chirurgii i interny. Czwartkowa uroczystość to zwieńczenie pierwszego etapu modernizacji, która swój początek miała już w roku 2023. Została sfinansowana ze środków Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego, który na ten cel przeznaczył przeszło cztery miliony złotych oraz Urzędu Marszałkowskiego w ramach projektu „Poprawa dostępności infrastruktury zdrowotnej poprzez zakup nowoczesnego sprzętu medycznego w ZZOZ w Czarnkowie”, kwotą 1,7 miliona złotych. Jest to oddział nowoczesny, spełniający wszelkie warunki zarówno przestrzenne, jak i sanepidowskie z odpowiednią izolatką i wyposażeniem – wspomina dyrektor ZZOZ w Czarnkowie, Bożena Sadowska. Na uroczyste otwarcie przybyło wielu zaproszonych gości, w których gronie znaleźli się m.in. Mirosława Rutkowska Krupka, która reprezentowała Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka, Adam Bogrycewicz reprezentujący posła na Sejm RP Krzysztofa Czarneckiego, członkowie zarządu powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego w osobach: wicestarosty Włodzimierza Ignasińskiego, Jana Pertka, Waldemara Pawłowskiego oraz Szymona Rojewskiego, Ewa Dymek – skarbnik powiatu, Sławomir Kryger – sekretarz powiatu oraz Krzysztof Madaj – zastępca burmistrza Miasta Czarnków.

Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali gospodarze uroczystości: dyrektor ZZOZ w Czarnkowie Bożena Sadowska i starosta czarnkowsko-trzcianecki Feliks Łaszcz w asyście zaproszonych gości, radnej sejmiku wojewódzkiego Mirosławy Rutkowskiej-Krupki oraz lek. med. Piotra Skalskiego. Należy w tym miejscu wspomnieć, że po nowo powstałym oddziale jeszcze kilka miesięcy temu hulał wiatr, a pomieszczenia nie były w najmniejszym stopniu przygotowane do przyjęcia pacjentów. Jest to wykorzystanie powierzchni, która miała być przeznaczona na trakt porodowy, a że nie mamy ginekologii, gdyż ten oddział przejął trzcianecki szpital, należało wykorzystać wolną i niezagospodarowaną przestrzeń, stwierdza Bożena Sadowska. W 2020 roku w czarnkowskiej placówce były tylko dwa miejsca anestezjologiczne i intensywnej terapii, które nie spełniały wymogów. Teraz to miejsce, gdzie pacjenci w komfortowych warunkach będą mogli dochodzić do siebie, a najwyższej jakości i klasy sprzęt pozwoli na lepsze i zapewne korzystniejsze rokowania dla osób potrzebujących opieki.

Cztery specjalistyczne łóżka, respiratory, pompy strzykawkowe, kardiomonitory, sprzęt do dializy energooszczędnej, to sprzęt zakupiony dzięki wsparciu finansowemu, ale też otrzymany z Agencji Rezerw Materiałowych podczas walki z wirusem COVID19. Dzięki inwestycjom personel będzie miał przede wszystkim spełnione warunki, które powinna zapewniać placówka. Są to przestrzeń i sprzęt, który będzie ułatwiał im pracę i dawał lepsze zabezpieczenie pacjentów – mówi dyrektor Bożena Sadowska. Intensywna terapia to przede wszystkim diagnostyka i leczenie chorych w stanie zagrożenia życia, spowodowane potencjalnie odwracalną niewydolnością podstawowych dla życia układów organizmu: oddychania, krążenia i nerwowego. W dziedzinie anestezjologii oddział będzie się zajmował oceną i przygotowaniem pacjentów do zabiegów operacyjnych i inwazyjnych badań diagnostycznych, prowadzeniem bezpiecznego znieczulenia, leczeniem stanów około operacyjnych oraz leczeniem bólu pooperacyjnego. Lekarzem koordynującym działanie Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii został lek. med. Piotr Skalski, który jest wybitnym specjalistą anestezjologii, intensywnej terapii i medycyny ratunkowej.

Klaudia Wieczorek

Starostwo Powiatowe w Czarnkowie

Galeria zdjęć

Pomieszczenie; na pierwszym planie czterech mężczyzn odświętnie ubranych; w tle baner z napisem powiat czarnkowsko-trzcianecki, dalej flagi: Polski, powiatu i województwa. Pomieszczenie; na tle ścianki z napisem powiat czarnkowsko-trzcianecki i herbem powiatu grupa mężczyzn odświętnie ubranych, wśród nich jedna kobieta. Pomieszczenie; na pierwszym planie kobieta odświętnie ubrana, czytająca z otwartej teczki. Przed nią zebrani goście na tle ścianki z napisem powiat czarnkowsko-trzcianecki. Pomieszczenie; na pierwszym planie kilka kobiet; w zaciekawieniu obserwują wydarzenia. Pomieszczenie; na pierwszym planie kilka osób odświętnie ubranych, za nimi ścianka z herbem powiatu i napisem powiat czarnkowsko-trzcianecki. Pomieszczenie; kobieta w jasnym garniturze przemawia do zebranych gości; po jej prawej stronie koordynator oddziału, po lewej dyrektor szpitala. Pomieszczenie; na pierwszym planie dwóch mężczyzn, jeden z nich przemawia do zebranych gości, po jego lewej stronie dyrektor szpitala, Bożena Sadowska. Pomieszczenie; na pierwszym planie uśmiechnięta kobieta w okularach; obok niej mężczyzna w garniturze. Pomieszczenie; na pierwszym planie dwie kobiety ; rozmawiają; jedna patrzy na drugą; w tle przesuwne drzwi. Pomieszczenie; ukazany sprzęt medyczny, na środku łóżko, po bokach aparatura. Pomieszczenie; ukazany sprzęt medyczny, na środku łóżko, po bokach aparatura oraz liczne szafki do przechowywania leków. Pomieszczenie; ukazany sprzęt medyczny, na środku łóżko, po bokach aparatura. Pomieszczenie; specjalistyczna aparatura medyczna, w tym dwa monitory. Pomieszczenie; na pierwszym planie kilka osób w zaciekawieniu słuchających doktora, opowiadającego o aparaturze, która znajduje się na oddziale. Pomieszczenie; na pierwszym planie kilka osób w zaciekawieniu słuchających doktora, opowiadającego o aparaturze, która znajduje się na oddziale. Pomieszczenie; na pierwszym planie kilka osób w zaciekawieniu słuchających doktora, opowiadającego o aparaturze, która znajduje się na oddziale. Pomieszczenie; na pierwszym planie kilka osób w zaciekawieniu słuchających doktora, opowiadającego o aparaturze, która znajduje się na oddziale. Pomieszczenie; na pierwszym planie kilka osób w zaciekawieniu słuchających doktora, opowiadającego o aparaturze, która znajduje się na oddziale. Pomieszczenie; na pierwszym planie kilka osób w zaciekawieniu słuchających doktora, opowiadającego o aparaturze, która znajduje się na oddziale. Plener; jedno z wejść do czarnkowskiego szpitala; przed nim dwa windery z herbem powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego; pochmurno.
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności