OGŁOSZENIE - wnioski o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców
Powiatowy Urząd Pracy w Czarnkowie zaprasza do składania wniosków o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców ze środków rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego w terminie od dnia 13.09.2023 r. do 18.09.2023 r.
Wnioski złożone poza terminem naboru pozostawione zostaną bez rozpatrzenia.
Przy rozpatrywaniu wniosków PUP będzie uwzględniał:
- Zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na 2023 rok. W pierwszej kolejności do rozpatrzenia kwalifikują się wnioski, które spełniają wymagania przynajmniej jednego z priorytetów
- Zgodność kompetencji/kwalifikacji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy.
- Koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku.
- W przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego;
- Plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS.
- Możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów. Priorytetem będą objęte wnioski niewielkich firm albo wnioski pracodawców nie korzystających do tej pory ze środków KFS.
- Środki przekazane pracodawcom prowadzącym działalność gospodarczą, stanowią pomoc de minimis. Limit pomocy w bieżącym roku i poprzedzających go dwóch latach wynosi 200 tys. Euro. ( 100 tys. Euro w przypadku gdy działalność gospodarcza prowadzona jest w sektorze transportu drogowego). Natomiast w sektorze rolnym całkowita kwota pomocy de minimis nie może przekroczyć 15 tys. Euro.
Środki KFS można przeznaczyć na:
- Określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS,
- Kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
- Egzaminy umożliwiające uzyskanie dyplomów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
- Badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
- Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
Wnioski można składać:
- w formie tradycyjnej tj. papierowej na aktualnie obowiązującym druku, w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Czarnkowie ul. Ppłk. Z. Orłowskiego 1, oraz Filia Trzcianka i Filia Wieleń
- przesyłając pocztą, kurierem. W przypadku wniosków przesłanych do Urzędu drogą pocztową decyduje data nadania;
- elektronicznie poprzez Elektroniczną Skrzynkę Podawczą,
Priorytety wydatkowania środków rezerwy KFS w roku 2023
A. - Wsparcie kształcenia ustawicznego pracowników Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, Zakładów Aktywności Zawodowej, członków lub pracowników spółdzielni socjalnych oraz pracowników zatrudnionych
w podmiotach posiadających status przedsiębiorstwa społecznego wskazanych na liście/rejestrze przedsiębiorstw społecznych prowadzonych przez MRiPS. Ze środków w ramach tego projektu korzystać mogą wszyscy pracownicy przedsiębiorstw społecznych i ZAZ oraz pracownicy i członkowie spółdzielni socjalnych
B. - Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności. Wnioskodawca składający wniosek o środki w ramach powyższego priorytetu powinien udowodnić posiadanie przez kandydata na szkolenie orzeczenia o niepełnosprawności tj. przedstawić orzeczenie o niepełnosprawności kandydata na szkolenie bądź oświadczenie o posiadaniu takiego orzeczenia.
C. - Wsparcie kształcenia ustawicznego w obszarze/branżach kluczowych dla rozwoju powiatu/województwa wskazanych w dokumentach strategicznych/planach rozwoju.
- G handel hurt i detal, naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle,
- F budownictwo,
- C przetwórstwo przemysłowe,
- H transport i gospodarka magazynowa,
- M działalność profesjonalna, naukowa i techniczna,
- Q opieka zdrowotna, pomoc społeczna,
- S i T pozostała działalność usługowa oraz gospodarstwa domowe zatrudniające pracowników,
- A rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo, rybactwo,
- N działalność w zakresie usług administracyjnych i działalność wspierająca
- I działalność związana z zakwaterowaniem i usługami gastronomicznymi
- K działalność finansowa i ubezpieczeniowa
Ponadto:
- zakłady meblarskie i produkcja płyt,
- produkcja urządzeń ze stali nierdzewnej oraz systemów aluminiowych,
- branża spożywcza- mleczarska, masarska i browarnictwo,
Dokument źródłowy: strategia rozwoju powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego na lata 2021-2030
D. - Wsparcie kształcenia ustawicznego instruktorów praktycznej nauki zawodu bądź osób mających zamiar podjęcia się tego zajęcia, opiekunów praktyk zawodowych i opiekunów stażu uczniowskiego oraz szkoleń branżowych dla nauczycieli kształcenia zawodowego.
W ramach tego priorytetu środki KFS będą mogły sfinansować obowiązkowe szkolenia branżowe nauczycieli teoretycznych przedmiotów zawodowych i nauczycieli praktycznej nauki zawodu zatrudnionych w publicznych szkołach prowadzących kształcenie zawodowe oraz publicznych placówkach kształcenia ustawicznego i w publicznych centrach kształcenia zawodowego – prowadzonych zarówno przez jednostki samorządu terytorialnego jak również przez osoby fizyczne i osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego.
E. - Wsparcie kształcenia ustawicznego osób, które mogą udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, a którym nie przysługuje prawo do emerytury pomostowej.
Priorytet ten promuje działania wobec osób pracujących w warunkach niszczących zdrowie i
w szczególności powinien objąć osoby, które nie mają prawa do emerytury pomostowej.
Pouczenie:
- Wniosek złożony bez wymaganych obowiązkowych załączników pozostaje bez rozpatrzenia, (nie ma możliwości uzupełniania brakujących załączników nr 1,2,4,) (* § 6 ust 1 pkt 3 n/w rozporządzenia).
- W przypadku gdy złożony wniosek jest nieprawidłowo wypełniony, urząd wyznacza wnioskodawcy co najmniej 7 dni i nie dłużej niż 14 dni na jego poprawienie pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia. Rozpatrzeniu będzie podlegał tylko wniosek kompletny i prawidłowo wypełniony (* § 6 ust. 2 i 3 n/w rozporządzenia.
- Umowa o finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego może obejmować tylko działania, które się jeszcze nie rozpoczęły (* § 7 ust. 3 n/w rozporządzenia).
- Wypłata środków KFS musi nastąpić w roku kalendarzowym, w którym zostały one przyznane.
- Pracodawca zainteresowany uzyskaniem środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego składa wniosek w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.
- Zastrzega się możliwość negocjacji warunków umowy między Urzędem a Pracodawcą w zakresie dotyczącym (* § 6 ust. 1 pkt 4 n/w rozporządzenia):
- ceny usług,
- liczby osób objętych kształceniem ustawicznym,
- realizatora usługi,
- programu kształcenia/zakresu egzaminu
Informacje dodatkowe:
- Wniosek składany przez Pracodawcę winien wskazywać, którym priorytetem kieruje się wnioskując o środki KFS ( w części II wniosku). Do wniosku należy również dołączyć oświadczenie o spełnianiu określonego priorytetu
- Do wniosku należy załączyć co najmniej dwie oferty cenowe złożone przez konkurencyjne firmy, realizujące to samo kształcenie ustawiczne lub dostępne oferty tych samych usług i ich cen ze stron internetowych.
- Do wniosku należy załączyć pełnomocnictwo do reprezentowania Pracodawcy oraz składania oświadczeń woli w jego imieniu, jeżeli nie wynika to z odpowiednich dokumentów rejestracyjnych.
- Wzór dokumentu wystawianego przez realizatora usługi potwierdzającego nabyte przez uczestnika kształcenia ustawicznego kwalifikacje/ kompetencje zawodowe. Zgodnie ze stanowiskiem Ministra Rozwoju, wydanie zaświadczenia o ukończeniu kursu nie można uznać za nabycie kwalifikacji/kompetencji. Przez uzyskanie kwalifikacji/kompetencji należy rozumieć formalny wynik walidacji. Konieczne jest przeprowadzenie walidacji efektów uczenia się (np. w formie egzaminu) i na jej podstawie wydanie zaświadczenie /certyfikatu, w którym zostaną opisane zdobyte efekty uczenia się lub zapisany pozytywny wynik walidacji jako potwierdzenie nabytych kwalifikacji/kompetencji w zakresie szkolenia.
- Wkład własny pracodawcy Przy wyliczaniu wkładu własnego pracodawcy nie należy uwzględniać innych kosztów, które pracodawca ponosi w związku z udziałem pracowników w kształceniu ustawicznym, np. wynagrodzenia za godziny nieobecności w pracy w związku z uczestnictwem w zajęciach, kosztów delegacji w przypadku konieczności dojazdu do miejscowości innej niż miejsce pracy itp.
- Wysokość wsparcia: 80% kosztów kształcenia ustawicznego finansowane jest ze środków KFS, nie więcej jednak niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego na dzień podpisania umowy w danym roku na jednego uczestnika, 20% kosztów kształcenia ustawicznego pokryje pracodawca;- 100% kosztów kształcenia ustawicznego – jeśli należy do grupy mikro przedsiębiorców, nie więcej jednak niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego na dzień podpisania umowy w danym roku na jednego uczestnika.
- Definicje mikro/małych/średnich przedsiębiorstw: W kategorii MŚP mikro przedsiębiorstwo definiuje się jako przedsiębiorstwo zatrudniające mniej niż 10 pracowników i którego roczny obrót i/lub całkowity bilans roczny nie przekracza 2 milionów EUR. W kategorii MŚP przedsiębiorstwo małe definiuje się jako zatrudniające mniej niż 50 pracowników i którego roczny obrót i/lub całkowity bilans roczny nie przekracza 10 milionów EUR. W kategorii MŚP na średnie przedsiębiorstwa (MŚP) składają się przedsiębiorstwa zatrudniające mniej niż 250 pracowników, i których roczny obrót nie przekraczają 50 milionów EUR, a/lub całkowity bilans roczny nie przekracza 43 milionów EUR.).
- W przypadku dużej liczby wniosków przekraczających możliwości finansowe limitu środków KFS, priorytetem będą objęte wnioski pracodawców nie korzystających dotychczas z tych środków oraz wnioski mikroprzedsiębiorstw.
Druk wniosku dostępny jest na stronie internetowej www.pupczarnkow.pl oraz w siedzibie Urzędu. Bliższe informacje można uzyskać w Powiatowym Urzędzie Pracy w Czarnkowie, ul. Ppłk. Zdzisława Orłowskiego 1, biuro nr 1 (parter), tel.: (067) 253 85 94.
*Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania
środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (tj. Dz. U. z 2018 r., poz. 117.).