Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki

Kolejna odsłona akcji czarnkowskiego szpitala

Nie ma nic cenniejszego niż zdrowie. Każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę, jednak w codziennym życiu często zapominamy o podstawach takich jak odpowiednia ilość snu, zdrowa dieta czy badania profilaktyczne. Na szczęście są akcje, które wychodzą nam naprzeciw i przypominają o tym, co w życiu naprawdę ważne.

5 czerwca już po raz kolejny odbyła się akcja „Zbadaj się – życie masz jedno” zorganizowana przez Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czarnkowie - Szpital Powiatowy imienia doktora Ryszarda Surmy w Czarnkowie. Chętne osoby mogły skorzystać z badań i porad takich jak: mammografia piersi, badanie poziomu cukru we krwi, pomiar ciśnienia tętniczego, konsultacji lekarskich, konsultacji pielęgniarskich, nauki pierwszej pomocy przedmedycznej, edukacji zdrowotnej.

Pamiętano też o dzieciach i dla nich przewidziano badania: morfologii, oceny ogólnego stanu zdrowia, pomiaru czynności życiowych: RR, TT, SPO2, pomiaru masy ciała i wzrostu – siatki centylowej, konsultacje psychologiczne, konsultacje dietetyka w kierunku otyłości i wad postawy. Aby wizyta w szpitalu przebiegła w miłej atmosferze, dzieci mogły wyleczyć chorego Misia i opatrzyć mu rany. Celem akcji było pokazanie dzieciom, że szpital to miejsce przyjazne i nastawione na pomoc drugiemu człowiekowi. Być może dzięki takim działaniom młodsze pokolenia będą pamiętać o tym jak ważna jest profilaktyka – szczególnie w obliczu chorób cywilizacyjnych XXI wieku, które stanowią coraz większe wyzwanie dla systemu opieki zdrowotnej. Akcja została zorganizowana przy udziale Państwowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Czarnkowie, która w swojej ofercie prezentowała: jak prawidłowo usunąć kleszcza, higienę jamy ustnej u najmłodszych, samobadanie piersi itp.

Znakiem naszych czasów jest niestety siedzący tryb życia, jedzenie w pośpiechu, stres i chroniczny brak snu. To wszystko wpływa na nieprawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu, a w efekcie prowadzi do schorzeń takich jak: otyłość, cukrzyca, nowotwory, choroby serca oraz choroby o podłożu psychicznym. Aby ustrzec się przed ryzykiem zachorowania musimy pamiętać o podstawach, które pozwalają naszemu organizmowi na regenerację.

Dziękujemy wszystkim osobom, które zdecydowały się na udział w akcji. To dzięki profilaktyce możemy w porę zareagować na zmiany, które w konsekwencji wpływają negatywnie na stan naszego zdrowia i wszystkie aspekty naszego codziennego życia.

Marta Burakowska

Starostwo Powiatowe w Czarnkowie

Galeria zdjęć

Szpital w Czarnkowie, na fotelu siedzi burmistrz Czarnkowa Jacek Klimaszewski. Zdjęcie zrobiono podczas pomiaru ciśnienia tętniczego. Stanowisko edukacyjne. Na stole leżą rekwizyty potrzebne do przeprowadzenia instruktażu badania piersi i wyciągania kleszcza, kolorowanki, ulotki, długopisy, ołówki, breloczki oraz ulotki edukacyjne. Stanowisko wolontariuszy. Przy stole siedzi dwóch młodych mężczyzn w czarnej koszulce, jeden z nich dmucha balony. Obok siedzi młoda kobieta w białej koszulce z logiem "Drugie życie" , która przekłada kartki znajdujące się na stole. Na zdjęciu grupa dzieci obserwuje technikę prawidłowego mycia zębów na modelu. Dzieci z jednej z czarnkowskich placówek na zdjęciu z burmistrzem Czarnkowa Jackiem Klimaszewskim. Dziecko ćwiczy na modelu prawidłową technikę szczotkowania zębów. Pielęgniarka i jedna z uczennic obecna na akcji przy pomocy rękawiczek i czerwonego tuszu, prezentują dzieciom prawidłową technikę mycia rąk. Dzieci w wieku przedszkolnym w sali do fizjoterapii. Jedno z dzieci siedzi na dmuchanej piłce do ćwiczeń, podtrzymywane jest przez fizjoterapeutkę ze szpitala. Nowoczesny mammograf w czarnkowskim szpitalu. Dzieci na wizycie w sali fizjoterapeutycznej rozmawiają z fizjoterapeutką. Dzieci trzymają niebieskie balony otrzymywane podczas akcji. Duża grupa dzieci w wieku szkolnym zgromadzona przy stanowisku Państwowej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej.
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności