Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki

XXIV Salon Wielkopolski 2025 – nagrody, artyści i sala pełna gości

W Muzeum Ziemi Czarnkowskiej odbył się uroczysty wernisaż XXIV Salonu Wielkopolskiego 2025, który przyciągnął liczne grono artystów, miłośników sztuki oraz mieszkańców regionu. Wydarzenie, zorganizowane przez Miejskie Centrum Kultury w Czarnkowie we współpracy ze Związkiem Artystów Plastyków, miało szczególny charakter, a wśród gości obecny był Grzegorz Bogacz - starosta powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego, który wręczył jedną z głównych nagród tegorocznej edycji. Podczas otwarcia podkreślano rangę Salonu, który od lat stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń artystycznych w Wielkopolsce, a jego celem jest prezentacja najnowszych zjawisk w sztukach plastycznych oraz integracja środowiska twórczego.

Na tegoroczną edycję zgłoszono 149 prac autorstwa 66 artystów reprezentujących różnorodne nurty i dziedziny sztuki. Jury, które obradowało 8 listopada 2025 roku w Muzeum Ziemi Czarnkowskiej, dokonało wyboru laureatów spośród niezwykle silnej i różnorodnej puli zgłoszeń. Grand Prix – Nagrodę Marszałka Województwa Wielkopolskiego otrzymał Bogusław Doba z Wronek za pracę „Notatki z podróży, Korea 25”. I Nagrodę Starosty Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego, wręczoną osobiście przez starostę podczas wernisażu, zdobył Łukasz Milak-Kalinowski z Rogowa za prace „Pielgrzym” i „Pielgrzym III”. II Nagrodę Burmistrza Czarnkowa przyznano Kamili Bednarskiej z Dubiecka za prace „Najjaśniejsza XXII” i „Najjaśniejsza VIII”, natomiast III Nagrodę Dyrektora Miejskiego Centrum Kultury w Czarnkowie otrzymała Danuta Dagry Grabowska z Piły za zestaw prac „Trzy cytryny”, „Lecimy” i „O świcie”. Nagroda Związku Artystów Plastyków im. Grażyny Jagienki Rębarz trafiła do Jerzego Poszepczyńskiego z Wałcza za tryptyk „Misterium Natury I, II, III – Pejzaż przed burzą”. Przyznano również wyróżnienia, które otrzymali: Aneta Sadowska z Bierunia za pracę „Litoteka”, Damian Kłaczkiewicz z Szamotuł za prace „Budujemy dobro”, „Let’s fight for children rights” i „Revolution” oraz Maria Frankowska z Czarnkowa za pracę „W głębinach”.

Wernisaż przebiegał w atmosferze pełnej rozmów o sztuce i spotkań z artystami, a publiczność mogła po raz pierwszy zobaczyć tegoroczne nagrodzone oraz wyróżnione prace. Obecność starosty, który podkreślił znaczenie wspierania lokalnej kultury i twórczości, dodała wydarzeniu szczególnego wymiaru. Organizacja XXIV Salonu Wielkopolskiego była możliwa dzięki współpracy Miejskiego Centrum Kultury i Związku Artystów Plastyków, a także wsparciu finansowemu Województwa Wielkopolskiego oraz Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego.

Wystawę pokonkursową można oglądać w Muzeum Ziemi Czarnkowskiej do 3 stycznia 2026 roku, co daje szerokiej publiczności możliwość zapoznania się z najciekawszymi pracami współczesnych artystów z Wielkopolski i nie tylko.

 

Anna Maria Wojtyczko – Starostwo Powiatowe w Czarnkowie

Galeria zdjęć

XXIV Salon Wielkopolski 2025 XXIV Salon Wielkopolski 2025 XXIV Salon Wielkopolski 2025 XXIV Salon Wielkopolski 2025 XXIV Salon Wielkopolski 2025 XXIV Salon Wielkopolski 2025 XXIV Salon Wielkopolski 2025 XXIV Salon Wielkopolski 2025 XXIV Salon Wielkopolski 2025 XXIV Salon Wielkopolski 2025 XXIV Salon Wielkopolski 2025 XXIV Salon Wielkopolski 2025 XXIV Salon Wielkopolski 2025 XXIV Salon Wielkopolski 2025 XXIV Salon Wielkopolski 2025 XXIV Salon Wielkopolski 2025
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności