Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki

Podziękowanie za trud rolników

Tegoroczne dożynki powiatowo-gminne odbyły się w Połajewie. Mieszkańcy powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego dziękowali rolnikom za plony. Były przemówienia, nagrody i występy artystyczne. Do Połajewa przyjechało wielu znakomitych gości z parlamentarzystami na czele. Starosta powiatu wraz z wójtem gminy Połajewo wspólnie podziękowali wszystkim przybyłym rolnikom i gościom. Podczas wydarzenia wyczuwalna była atmosfera sielskości i spokoju, która dla wielu kojarzy się z obrazem polskiej wsi.

Wspólne świętowanie rozpoczęło się uroczystą mszą świętą w kościele pw. Św. Michała Archanioła w Połajewie. W dalszej części Święta Plonów odbyły się wszystkie z przewidzianych tradycjami i zwyczajem atrakcje dożynkowe, od obrzędu dożynkowego rozpoczynając, poprzez konkurs wieńców, na występach lokalnych artystów kończąc. - Dożynki w tradycji polskiej, czy to włościańskiej, czy szlacheckiej mają bardzo długą historię. Oprawa z jaką obchodzi się to święto w Polsce jest wyjątkowa, rzadko taką spotyka się w Europie. Jest to uwieńczenie trudnej pracy całej wsi, rolnika i rolniczych rodzin. Wszystko po to, aby nikomu nie zabrakło chleba przez cały rok. Cieszę się bardzo, że mamy na tym święcie mnóstwo znakomitych gości. Chcemy świętować zakończenie zbioru plonów - powiedział starosta Feliks Łaszcz.

Sprzyjała również aura, która sprawiła, że frekwencja w pierwszą niedzielę września była wyjątkowa. Gmina Połajewo zadbała o oprawę muzyczną. Uczestnicy niedzielnego Święta Plonów mogli wysłuchać otwierającej dożynki „Roty” w wykonaniu Orkiestry Dętej MCK z Czarnkowa. Obrzęd dożynkowy zaprezentowali członkowie zespołu „Rożanie” z Roska. Podczas Dożynek odbył się również pokaz nowoczesnego sprzętu rolniczego używanego w rolnictwie.

Symboliczną, lecz zaszczytną funkcję Starościny i Starosty dożynek pełnili Aldona Berlik z Tarnówka i Janusz Woźnica z Sierakówka. – Bycie starostą dożynek to z pewnością odpowiedzialna funkcja, ale też zaszczyt – mówił Janusz Woźnica, starosta dożynek. Dopisali też goście, posłowie, radni sejmiku, przedstawiciele lokalnych samorządów – burmistrzowie i wójtowie wszystkich gmin powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego. Liczne było też grono mieszkańców, którzy wypełnili trybuny stadionu w Połajewie.

Doroczne święto plonów to doskonała okazja by docenić i nagrodzić tych, którzy cały rok pracują i dbają o różne aspekty wiejskiego życia. Podczas uroczystości ogłoszone zostały wyniki w konkursach, które są już dobrze znane mieszkańcom powiatu. W wyniku obrad komisji konkursowej „Czarnkowsko – Trzcianeckim Rolnikiem Roku 2022” został Leszek Berlik z gminy Połajewo, który odebrał ten zaszczytny tytuł z rąk starosty Feliksa Łaszcza. Na tytuł najpiękniejszej wsi zapracowali mieszkańcy Jędrzejewa w gminie Czarnków, a wyróżnienie trafiło do mieszkańców Miłkowa w gminie Lubasz oraz Łokacza Wielkiego w gminie Krzyż Wielkopolski. Laureatem najlepszej zagrody rolniczej została Justyna Wojtysiak z gminy Czarnków, a wyróżnienie otrzymali Elżbieta Reitzig z gminy Krzyż Wielkopolski oraz Maria i Eugeniusz Dzierzkiewicz z gminy Połajewo.

Najpiękniejszą zagrodą nierolniczą została zagroda Anety Chmielewskiej-Żyhałko z gminy Trzcianka, a wyróżniono w tej kategorii zagrody Honoraty Biernat z gminy Wieleń oraz Agaty i Mariusza Ciechanowicz z gminy Krzyż Wielkopolski. Komisja miała twardy orzech do zgryzienia, gdy przyszło oceniać wieńce dożynkowe. W konkursie na „Najpiękniejszy wieniec dożynkowy Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego w roku 2022” najwyżej oceniono dzieło gminy Połajewo, wyróżniono natomiast wieńce wystawione przez gminę Czarnków i gminę Lubasz. Zwycięzcą w rywalizacji na najpiękniejszy kosz dożynkowy został Rodzinny Ogród Działkowy Kolejarz Czarnków. Wyróżnienie otrzymali ROD Trzcianka oraz ROD im. Janka z Czarnkowa.

Łukasz Wegner

Starostwo Powiatowe w Czarnkowie

Galeria zdjęć

Dekoracja dożynkowa wykonana z balotów słomy, w formie zamku, z umieszczonym pośrodku napisem nazwy imprezy, ustawiona na trawniku, w tle domy mieszkalne Kobieta i mężczyzna trzymają tace z chlebem dożynkowym, w tle widać ludzi Reprezentacja kobiet z wieńcem dożynkowym, kobiety ubrane w białe bluzki i kwieciste spódnice, w tle ludzie Na pierwszym planie dziewczynki w wiankach na głowach niosą koszyki z owocami, na drugim planie strażacy niosą wieniec dożynkowy Goście w korowodzie dożynkowym, widoczna liczna grupa osób idąca wyznaczoną trasą Goście w korowodzie dożynkowym, widoczna liczna grupa osób idąca wyznaczoną trasą Zdjęcie przedstawia udekorowaną scenę, na której przemawiają wójt gminy Połajewo i starosta czarnkowsko-trzcianecki Plener, na zdjęciu widoczna kobieta i mężczyzna o w strojach ludowych prowadzący obrzęd dożynkowy Plener, uczestnicy obrzędu dożynkowego ubrani w białe stroje, tańczący boso na trawie wokół snopków słomy Plener, kobieta i mężczyzna w ludowych strojach przekazują chleb dożynkowy starościnie i staroście dożynek, w tle widać publiczność Plener, Starosta Feliks Łaszcz odbiera chleb dożynkowy od starosty dożynek, w tle widać publiczność Trybuny stadionu wypełnione publicznością, która przybyła na uroczystość, widoczna liczna grupa osób Plener, grupa przedszkolaków przebrana za pszczółki podczas występu, w tle widoczna publiczność Plener, grupa przedszkolaków przebrana za skrzaty podczas występu, w tle widoczna publiczność Plener, grupa uczennic w białych bluzkach i czerwonych spódniczkach podczas występu artystycznego, w tle widoczna scena i dekoracje dożynkowe Na scenie stoją laureaci - dwoje dorosłych i dwoje dzieci, kobieta trzyma na rękach młodsze dziecko, mężczyzna trzyma nagrodę, stoją w towarzystwie posła Krzysztofa Czarneckiego i przedstawiciela KRUSu, w tle widoczni sygnaliści grający na rogach myśliwsk Plener, starosta i wójt z gospodarzami dożynek stojący przed sceną, starosta trzyma bukiet kwiatów Starosta na scenie w towarzystwie dwóch kobiet, którym wręczył nagrody Starosta Feliks Łaszcz i prezes banku Władysław Dymek wręczają dyplom i czerwoną różę starszemu mężczyźnie z siwą brodą, stoją na scenie, w tle sygnaliści w mundurach, nad nimi napis "Powiatowo-Gminne Święto Plonów" Starosta Feliks Łaszcz wręcza dyplom i czerwoną różę kobiecie, stoją na scenie, w tle sygnaliści w mundurach, nad nimi napis "Powiatowo-Gminne Święto Plonów" Starosta Feliks Łaszcz na scenie w towarzystwie kobiety w błękitnej sukience i mężczyzny w garniturze, kobieta trzyma w dłoniach czerwoną różę a mężczyzna teczkę, stoją na scenie, w tle sygnaliści w mundurach, nad nimi napis "Powiatowo-Gminne Święto Plonó Starosta Feliks Łaszcz na scenie w towarzystwie mężczyzny, któremu wręczył teczkę i upominek, stoją na scenie, w tle sygnaliści w mundurach, nad nimi napis "Powiatowo-Gminne Święto Plonów" Starosta Feliks Łaszcz na scenie w towarzystwie kobiety o jasnych włosach w białej bluzce i mężczyzny z wąsami w szarej marynarce, który trzyma teczkę i upominek, stoją na scenie, w tle sygnaliści w mundurach, nad nimi napis "Powiatowo-Gminne Święto Plonó Starosta Feliks Łaszcz na scenie w towarzystwie kobiety o jasnych włosach w białej bluzce i mężczyzny w ciemnych okularach, który trzyma teczkę i upominek, stoją na scenie, w tle sygnaliści w mundurach, nad nimi napis "Powiatowo-Gminne Święto Plonó Starosta Feliks Łaszcz wręcza dyplom nagrodzonej kobiecie o ciemnych włosach ubranej w niebieską sukienkę i białą marynarkę, stoją na scenie, w tle sygnaliści w mundurach oraz druga kobieta w białej marynarce, nad nimi częściowo widoczny napis "Powiatowo- Plener, na pierwszym planie widoczne wieńce dożynkowe ustawione w rzędzie, obok tabliczki z nazwami gmin, w tle widoczne namioty, parasole, balony i uczestnicy uroczystości spacerujący wokół Plener, dwie uśmiechnięte dziewczynki w wiankach na głowach, w tle widoczni inni uczestnicy uroczystości Plener, na zdjęciu zwycięski wieniec dożynkowy, w tle widoczny niebieski namiot gminy Połajewo i tabliczka z napisem Połajewo
powrót do kategorii
Poprzedni Następny

Pozostałe
aktualności