MEDIACJE W SPRAWACH ROZWODOWYCH
Powiat Czarnkowsko-Trzcianecki powierzył Stowarzyszeniu Sursum Corda realizację projektu w obszarze nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i nieodpłatnej mediacji oraz edukacji prawnej.
Celem jest zapewnienie powszechnego dostępu do darmowej pomocy, świadczonej w wyznaczonych punktach przez prawników, doradców obywatelskich i mediatorów, wsparcie mieszkańców w radzeniu sobie z różnymi trudnymi sytuacjami życiowymi i formalnymi, a także podniesienie świadomości prawnej i obywatelskiej poprzez różnorodne działania edukacyjne.
Rozwód to wydarzenie z zasady niemiłe, kojarzące się negatywnie nie tylko dla samych stron, ale przede wszystkim dla ich dzieci. Nie będziemy w tej publikacji poruszać wątku moralnego dotyczącego rozwodu, ale skupimy się na prawnym punkcie widzenia. Z tej perspektywy sprawa rozwodowa rozpoczyna się w momencie, kiedy do sądu trafia pozew o rozwód. Mamy wtedy do czynienia z postępowaniem rozwodowym. Postępowanie rozwodowe to odpowiedź, na jakich warunkach ma zakończyć się dany związek małżeński. Prawo przewiduje, że małżonkowie mogą sami te warunki ustalić, ale muszą być co do tego zgodni. Jeżeli elementu porozumienia brak, zrobi to za nich sąd.
Mediacja to forma kompromisowego zakończenia sprawy. Polega ona na tym, że strony za pośrednictwem mediatora porozumiewają się co do kwestii spornych, a następnie Sąd bada, czy takie porozumienie jest zgodne w prawem, oraz czy nie narusza zasad współżycia społecznego. Jeżeli tak, to wydaje wyrok, w którym zatwierdza warunki ustalone przez strony. Mediacja w sprawach rozwodowych jest procesem dość złożonym. Poniżej omówiono najważniejsze aspekty z tym związane. Przedstawiono także przykłady, orzecznictwo sądowe oraz zaprezentowano ciekawostki dotyczące tego tematu.
Mamy nadzieję, że zawarte w e-poradniku informacje okażą się przydatne.
A w kolejnym kwartale – kolejna dawka zagadnień prawnych.