Krajowy Fundusz Szkoleniowy
Powiatowy Urząd Pracy w Czarnkowie zaprasza do składania wniosków o dofinansowanie kosztów kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców ze środków rezerwy Krajowego Funduszu Szkoleniowego w terminie od dnia 06.06.2022 r. do 17.06.2022 r.
Wnioski złożone poza terminem naboru pozostawione zostaną bez rozpatrzenia.
Przy rozpatrywaniu wniosków PUP będzie uwzględniał:
- Zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na 2022 rok. W pierwszej kolejności do rozpatrzenia kwalifikują się wnioski, które spełniają wymagania przynajmniej jednego z priorytetów.
- Zgodność kompetencji/kwalifikacji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy. Do tego celu zostanie wykorzystany barometr zawodów 2022 dla powiatu czarnkowsko – trzcianeckiego i Wielkopolski.
- Koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku.
- W przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego.
- Plany dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS.
- Możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku, z uwzględnieniem limitów. Priorytetem będą objęte wnioski niewielkich firm albo wnioski pracodawców nie korzystających do tej pory ze środków KFS.
- Uzasadnienie potrzeby odbycia kształcenia ustawicznego i zasadność przyznania dofinansowania.
- Środki przekazane pracodawcom prowadzącym działalność gospodarczą, stanowią pomoc de minimis. Limit pomocy w bieżącym roku i poprzedzających go dwóch latach wynosi 200 tys. Euro. ( 100 tys. Euro w przypadku gdy działalność gospodarcza prowadzona jest w sektorze transportu drogowego). Natomiast w sektorze rolnym całkowita kwota pomocy de minimis nie może przekroczyć 15 tys. Euro.
Środki KFS można przeznaczyć na:
- Określenie potrzeb pracodawcy w zakresie kształcenia ustawicznego w związku z ubieganiem się o sfinansowanie tego kształcenia ze środków KFS.
- Kursy i studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą.
- Egzaminy umożliwiające uzyskanie dyplomów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych.
- Badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu.
- Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków w związku z podjętym kształceniem.
Priorytety wydatkowania środków rezerwy KFS w roku 2022
Priorytet 1 Wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia
W ramach tego priorytetu środki KFS będą mogły sfinansować kształcenie ustawiczne osób wyłącznie w wieku powyżej 45 roku życia (zarówno pracodawców jak i pracowników).
Priorytet 2 Wsparcie kształcenia ustawicznego osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności
Wnioskodawca składający wniosek o środki w ramach powyższego priorytetu powinien udowodnić posiadanie przez kandydata na szkolenie orzeczenia o niepełnosprawności tj. przedstawić orzeczenie o niepełnosprawności kandydata na szkolenie bądź oświadczenie kandydata o posiadaniu takiego orzeczenia.
Priorytet 3 Wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców.
W ramach tego priorytetu mogą być finansowane szkolenia zarówno dla cudzoziemców jak i polskich pracowników (to samo dotyczy pracodawców), które adresują specyficzne potrzeby, jakie mają pracownicy cudzoziemscy i pracodawcy ich zatrudniający. Szkolenia dla cudzoziemców mogą być finansowane również w ramach innych priorytetów, o ile spełniają oni kryteria w nich określone.
Wśród specyficznych potrzeb pracowników cudzoziemskich wskazać można w szczególności:
• doskonalenie znajomości języka polskiego oraz innych niezbędnych do pracy języków, szczególnie w kontekście słownictwa specyficznego dla danego zawodu / branży;
• doskonalenie wiedzy z zakresu specyfiki polskich i unijnych regulacji dotyczących wykonywania określonego zawodu;
• ułatwianie rozwijania i uznawania w Polsce kwalifikacji nabytych w innym kraju;
• rozwój miękkich kompetencji, w tym komunikacyjnych, uwzględniających konieczność dostosowania się do kultury organizacyjnej polskich przedsiębiorstw i innych podmiotów, zatrudniających cudzoziemców.
Ze szkoleń w ramach tego priorytetu mogą korzystać również pracodawcy i pracownicy z polskim obywatelstwem o ile wykażą w uzasadnieniu wniosku, że szkolenie to ułatwi czy też umożliwi im pracę z zatrudnionymi bądź planowanymi do zatrudnienia w przyszłości cudzoziemcami.
Pouczenie:
1. Wniosek złożony bez wymaganych obowiązkowych załączników pozostaje bez rozpatrzenia, (nie ma możliwości uzupełniania brakujących załączników nr 1,2,4,5) (* § 6 ust 1 pkt 3 n/w rozporządzenia)
2. W przypadku gdy złożony wniosek jest nieprawidłowo wypełniony, urząd wyznacza wnioskodawcy co najmniej 7 dni i nie dłużej niż 14 dni na jego poprawienie pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia. Rozpatrzeniu będzie podlegał tylko wniosek kompletny i prawidłowo wypełniony (* § 6 ust. 2 i 3 n/w rozporządzenia)
3.Zastrzega się możliwość negocjacji warunków umowy między Urzędem a Pracodawcą w zakresie dotyczącym (* § 6 ust. 1 pkt 4 n/w rozporządzenia):
- ceny usług,
- liczby osób objętych kształceniem ustawicznym,
- realizatora usługi,
- programu kształcenia/zakresu egzaminu.
4. Umowa o finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego może obejmować tylko działania, które się jeszcze nie rozpoczęły (* § 7 ust. 3 n/w rozporządzenia).
5. Pracodawca zainteresowany uzyskaniem środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego składa wniosek w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na siedzibę pracodawcy albo miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.
Informacje dodatkowe:
- Wniosek składany przez Pracodawcę winien wskazywać, którym priorytetem kieruje się wnioskując o środki KFS ( w części II wniosku).
Do wniosku należy również dołączyć oświadczenie o spełnianiu określonego priorytetu.
2. Do wniosku należy załączyć co najmniej dwie oferty cenowe złożone przez konkurencyjne firmy, realizujące to samo kształcenie ustawiczne lub dostępne oferty tych samych usług i ich cen ze stron internetowych
3. Do wniosku należy załączyć pełnomocnictwo do reprezentowania Pracodawcy oraz składania oświadczeń woli w jego imieniu, jeżeli nie wynika to z odpowiednich dokumentów rejestracyjnych.
4.Wzór dokumentu wystawianego przez realizatora usługi potwierdzającego nabyte przez uczestnika kształcenia ustawicznego kwalifikacje/ kompetencje zawodowe. Zgodnie ze stanowiskiem Ministra Rozwoju, wydanie zaświadczenia o ukończeniu kursu nie można uznać za nabycie kwalifikacji/kompetencji. Przez uzyskanie kwalifikacji/kompetencji należy rozumieć formalny wynik walidacji. Konieczne jest przeprowadzenie walidacji efektów uczenia się (np. w formie egzaminu) i na jej podstawie wydanie zaświadczenie /certyfikatu, w którym zostaną opisane zdobyte efekty uczenia się lub zapisany pozytywny wynik walidacji jako potwierdzenie nabytych kwalifikacji/kompetencji w zakresie szkolenia.
5. Wkład własny pracodawcy:
Przy wyliczaniu wkładu własnego pracodawcy nie należy uwzględniać innych kosztów, które pracodawca ponosi w związku z udziałem pracowników w kształceniu ustawicznym, np. wynagrodzenia za godziny nieobecności w pracy w związku z uczestnictwem w zajęciach, kosztów delegacji w przypadku konieczności dojazdu do miejscowości innej niż miejsce pracy itp.
6. Wysokość wsparcia:
- 80% kosztów kształcenia ustawicznego finansowane jest ze środków KFS, nie więcej jednak niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego na dzień podpisania umowy w danym roku na jednego uczestnika, 20% kosztów kształcenia ustawicznego pokryje pracodawca;
- 100% kosztów kształcenia ustawicznego – jeśli należy do grupy mikro przedsiębiorców, nie więcej jednak niż do wysokości 300% przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego na dzień podpisania umowy w danym roku na jednego uczestnika.
7. Definicje mikro/małych/średnich przedsiębiorstw:
W kategorii MŚP mikro przedsiębiorstwo definiuje się jako przedsiębiorstwo zatrudniające mniej niż 10 pracowników i którego roczny obrót i/lub całkowity bilans roczny nie przekracza 2 milionów EUR.
W kategorii MŚP przedsiębiorstwo małe definiuje się jako zatrudniające mniej niż 50 pracowników i którego roczny obrót i/lub całkowity bilans roczny nie przekracza 10 milionów EUR.
W kategorii MŚP na średnie przedsiębiorstwa (MŚP) składają się przedsiębiorstwa zatrudniające mniej niż 250 pracowników, i których roczny obrót nie przekraczają 50 milionów EUR, a/lub całkowity bilans roczny nie przekracza 43 milionów EUR.).
- W przypadku dużej liczby wniosków przekraczających możliwości finansowe limitu środków KFS, priorytetem będą objęte wnioski pracodawców nie korzystających dotychczas z tych środków oraz wnioski mikroprzedsiębiorstw.
Druk wniosku dostępny jest na stronie internetowej Powiatowego Urzędu Pracy w Czarnkowie oraz w siedzibie Urzędu. Bliższe informacje można uzyskać w Powiatowym Urzędzie Pracy w Czarnkowie, ul. Ppłk. Zdzisława Orłowskiego 1, biuro nr 1 (parter), tel.: (067) 253 85 90.