Edukacja i profilaktyka kluczem do zdrowia
10 września Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czarnkowie już po raz kolejny przeprowadził bezpłatną akcję badań i konsultacji profilaktycznych „Zbadaj się – życie masz jedno”. Korytarze czarnkowskiego szpitala wypełnione były osobami dorosłymi, ale także dziećmi, dla których przygotowano ofertę badań, zabaw i atrakcji, np. zwiedzanie karetki i gaszenie pożaru przy pomocy gaśnicy.
We wtorek chętne osoby mogły skorzystać z badań i porad takich jak: USG i mammografia piersi, ocena poziomu PSA (umożliwiająca wczesne wykrycie raka prostaty), badanie poziomu cukru we krwi, pomiar ciśnienia tętniczego, konsultacji lekarskich, konsultacji pielęgniarskich, nauki pierwszej pomocy przedmedycznej, edukacji zdrowotnej. Pamiętano też o dzieciach i dla nich przewidziano badania takie jak: morfologia, ocena ogólnego stanu zdrowia, pomiar czynności życiowych: RR, TT, SPO2, pomiar masy ciała i wzrostu – siatki centylowej, konsultacje psychologiczne, konsultacje dietetyka w kierunku otyłości i wad postawy. O pozytywne skojarzenia dzieci ze szpitalem, oprócz pielęgniarek zadbali uczniowie ze Szkoły im. I. J. Paderewskiego prowadzonej przez Edukację Lubasz, którzy dzielnym pacjentom proponowali malowanie twarzy i tatuaże. Ponadto, dzieci mogły wejść do karetki i zadać pytania ratownikom medycznym oraz ugasić pożar w asyście strażaka.
Ciekawostką, która pojawiła się podczas tej edycji, była specjalna lampa, dzięki której mogliśmy sprawdzić czy technika mycia naszych rąk jest prawidłowa. Jest to szczególnie ważne w zbliżającym się sezonie infekcyjnym!
Badaniem, które cieszyło się szczególnym zainteresowaniem było USG piersi. Gabinet lekarza radiologa nie zamykał się do późnych godzin popołudniowych. Panie o akcji (skierowanej głównie do kobiet z sołectw), dowiadywały się z Internetu i informację tę przekazywały dalej. Dla wielu z Pań (w różnym wieku) było to pierwsze USG piersi w życiu! „Rak piersi nie ma ograniczeń wiekowych. Jest bardzo dużo przypadków zachorowań wśród młodych kobiet, które mają po 25 czy 28 lat. Najmłodsza pacjentka w mojej karierze ma 17 lat, ale są też panie ponad 90-cio letnie. To świetna akcja, podpisuję się pod nią obiema rękoma” – mówił Rafał Szuca, lekarz radiolog wykonujący badania. Nie wszystkie panie usłyszały pozytywne wieści w trakcie badania – na szczęście teraz już wiedzą o konieczności podjęcia dalszej diagnostyki, a szybkie wykrycie zmian znacząco zwiększa szanse całkowitego powrotu do zdrowia.
Akcję wsparło Starostwo Powiatowe, w ramach realizowanego „Harmonogramu Promocji Zdrowia w Powiecie Czarnkowsko-Trzcianeckim na 2024”, udostępniając fantomy do badania piersi i gadżety dla osób korzystających z badań oraz Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Czarnkowie, która przygotowała stanowisko edukacyjne „Bezpieczna jesień w lesie”, na którym rozmawiano o tym jak odróżnić grzyby jadalne od trujących oraz jak uchronić się od przyniesienia z wycieczki do lasu niechcianego lokatora – kleszcza.
Dziękujemy organizatorom za kolejną odsłonę tak potrzebnej akcji i zachęcamy do śledzenia informacji o jej kolejnych terminach.
Marta Burakowska – Starostwo Powiatowe w Czarnkowie