Arkadiusz Słabig odznaczony medalem Komisji Edukacji Narodowej
13 czerwca 2022 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu, z inicjatywy Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918−1919, uhonorowano osoby angażujące się w działalność na rzecz upamiętnienia wielkopolskiego czynu niepodległościowego. Na wniosek przedstawicieli Zarządu Głównego TPPW 1918−1919 Wielkopolski Kurator Oświaty, Robert Gaweł, odznaczył medalem Komisji Edukacji Narodowej dra hab. Arkadiusza Słabiga, profesora nadzwyczajnego w Instytucie Historii Akademii Pomorskiej w Słupsku i nauczyciela dyplomowanego w Szkole Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich w Miałach, prezesa mialskiego Koła TPPW 1918−1919.
Odznaczony w minionych latach był inicjatorem i organizatorem: cyklicznych konkursów historycznych „Powstańczym szlakiem ku sercu Puszczy Noteckiej” i historyczno-plastycznych „A przez Wielkopolskę leci krzyk wolności”, adresowanych do młodzieży szkół podstawowych w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim, rajdów historyczno-krajoznawczych „Dla Niepodległej” oraz „Na dwóch kółkach z historią w plecaku”, a także wystaw historycznych poświęconych najnowszym dziejom Polski (w tym dwóch stałych ekspozycji plenerowych w Miałach, dotyczących Powstania Wielkopolskiego i konspiracji w Puszczy Noteckiej 1939−1945). Z inspiracji dra hab. A. Słabiga w sąsiedztwie szkoły w Miałach powstał mural o tematyce patriotycznej, a także rzeźba-ławeczka przedstawiająca weterana Powstania Wielkopolskiego. W chwili obecnej przygotowuje się do opracowania monografii prezentującej dziedzictwo Powstania Wielkopolskiego w regionie nadnoteckim, a także do wytyczenia sieci szlaków turystycznych promujących historię i oblicze kulturowe Puszczy Noteckiej.
Dr hab. Arkadiusz Słabig urodził się 15 lipca 1976 roku w Sierakowie. W 1996 roku ukończył Technikum Leśne w Goraju. W latach 1996−2002 studiował na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (kierunki: Historia ze specjalnością pedagogiczną oraz Etnologia i Antropologia Kulturowa). W październiku 2002 roku rozpoczął pracę naukowo-dydaktyczną w Instytucie Historii Akademii Pomorskiej w Słupsku. W czerwcu 2008 roku obronił dysertację doktorską poświęconą mniejszościom narodowym na Pomorzu Zachodnim w okresie powojennym. 4 czerwca 2019 roku, po zakończeniu procedury obejmującej ocenę dotychczasowego dorobku naukowego, na mocy decyzji Rady Instytutu Historii UAM, uzyskał stopień doktora habilitowanego. Jest autorem dwóch monografii i zbioru źródeł oraz kilkudziesięciu artykułów naukowych poświęconych najnowszej historii Polski. Od 2002 roku jest mieszkańcem Roska w gminie Wieleń w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim.
Składamy serdeczne gratulacje.
Starostwo Powiatowe w Czarnkowie