Matury 2022
Zakończyły się Matury 2022. Jak przebiegały egzaminy? Zapraszamy na podsumowanie maturalnego maratonu.
Do tegorocznej matury przystąpiło 289 tysięcy uczniów. Mierzyli się oni z różnego rodzaju zadaniami zawartymi w arkuszach egzaminacyjnych, których treść ustalona była na podstawie wymagań egzaminacyjnych. Podobnie, jak w zeszłym roku i dwa lata temu, abiturienci nie musieli przystępować do egzaminów ustnych.
Egzaminy z przedmiotów obowiązkowych
Grupę przedmiotów obowiązkowych tworzą: język polski, matematyka oraz język obcy nowożytny. Abiturienci ze szkół bądź klas z językiem mniejszości narodowych musieli jeszcze przystąpić do egzaminu z języka ojczystego – również na poziomie podstawowym. Egzaminy z przedmiotów obowiązkowych to niewiadoma, dlatego co roku wywołują olbrzymie emocje.
Już na początku egzaminacyjnych zmagań temperatura rośnie do maksimum, przede wszystkim z powodu tematu wypracowania z języka polskiego. Z czym mierzyli się tegoroczni maturzyści? Rozprawki nawiązywały do „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza oraz „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej. Trzecią opcja była interpretacja wiersza „Najkrótsza definicja człowieka” autorstwa Józefa Barana.
Drugi dzień należał do „królowej nauk”, czyli matematyki – przedmiotu, który budzi strach u wielu uczniów. Czy tegoroczny egzamin był aż tak trudny? Zdania są podzielone. Część maturzystów uznała, że egzamin był podejrzanie łatwy. Arkusz egzaminacyjny zawierał 35 zadań: 28 zamkniętych i 7 otwartych.
Ostatnim etapem egzaminów z przedmiotów obowiązkowych był egzamin z języka obcego nowożytnego. Największy optymizm wywołał wśród tych, którzy zdawali język angielski.
Egzaminy z przedmiotów dodatkowych
Po zakończeniu egzaminów z przedmiotów obowiązkowych maturzyści przystąpili do egzaminów z przedmiotów dodatkowych, czyli przedmiotów, które wybierali według własnego uznania, zainteresowań i planów na dalszą edukację.
Każdy maturzysta powinien wybrać jeden przedmiot. Chętni mogli wybrać ich maksymalnie sześć. Chęć zdawania jednego egzaminu z przedmiotu dodatkowego zgłosiło 37,9 % tegorocznych absolwentów liceów, techników i szkół branżowych. Chęć zdawania dwóch egzaminów - 29,5 %, trzech egzaminów - 24,3 %, czterech egzaminów - 5,1 %, pięciu egzaminów - 0,5 %, sześciu egzaminów - 0,1 %.
Które przedmioty były najchętniej wybierane? Największą popularnością cieszył się język angielski, który wybrało 192,7 tysięcy osób, czyli 66,6% wszystkich zdających. Na drugim miejscu znalazła się matematyka, do której przystąpiło 77,5 tysięcy uczniów (26,8%), a ostatnie miejsce na podium przypadło geografii, którą zdawało 65,3 tysięcy maturzystów (22,6%). Na kolejnych miejscach rankingu popularności znalazły się: język polski (63,8 tysiąca uczniów), biologia (46,8 tysiąca uczniów), chemia (25,4 tysiąca uczniów), historia (20,4 tysiąca uczniów), fizyka (19,7 tysiąca uczniów), wiedza o społeczeństwie (18,2 tysiąca uczniów), informatyka (9,8 tysiąca uczniów), język niemiecki (5,5 tysiąca uczniów), historia sztuki (3,7 tysięcy uczniów). Pozostałe przedmioty wybrało mniej niż tysiąc zdających.
Wyniki matur uczniowie poznali 5 lipca 2022 roku. Przyszedł więc czas na podsumowania. Poniżej prezentujemy szczegółowe wyniki.
Łukasz Wegner
Starostwo Powiatowe w Czarnkowie