Wkrótce XIII AgroTargi z rodziną!
Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią Covid – 19, w Czarnkowie po raz kolejny odbędą się AgroTargi. Jaka jest historia tej imprezy i co czeka nas w tym roku?
Pierwsze AgroTargi odbyły się w Czarnkowie w dniach 12 - 13 maja 2007 r. Była to duża, typowo rolnicza impreza, która stała się okazją do integracji rozmaitych środowisk. Podczas wydarzenia zaistniała możliwość wymiany opinii, doświadczeń oraz promowania kulturowych tradycji wsi. Wydarzenie było objęte patronatem honorowym przez Powiat Czarnkowsko - Trzcianecki, Gminę Czarnków, Miasto Czarnków, MCK w Czarnkowie, Czarnkowsko Trzcianecką Lokalną Grupę Działania oraz Forum Gospodarcze Powiatu Czarnkowsko -Trzcianeckiego Związek Pracodawców Prywatnych. Do roku 2019 impreza odbywała się corocznie. Wyjątkiem był rok 2010. Wówczas, z powodu żałoby związanej z katastrofą smoleńską, wydarzenie zostało odwołane.
Wszystkie dotychczasowe edycje AgroTargów cieszyły się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Dodatkowo stały się doskonałą okazją do prezentowania szerokiemu gronu zainteresowanych produktów regionalnych, walorów i możliwości rozwojowych oraz potencjału naszego regionu. Ekspozycje targowe były bardzo atrakcyjne, wystawiało się wielu producentów sprzętu rolniczego, dyżurowały instytucje rolnicze, a doradcy branżowi udzielali porad dla zainteresowanych rolników.
W tym roku organizatorzy również zadbają o wiele atrakcji. Podczas oficjalnego otwarcia niedzielną imprezę umilać będzie występ kapeli „No To Cyk” ze Złotowa. Każdy miłośnik ogrodu będzie miał możliwość zakupu roślin. Organizatorzy zachęcają także, by na imprezę przynieść kilka pustych szklanych butelek. Szkło będzie można wymienić na sadzonkę drzewka. Będzie to możliwe w ramach akcji ,,Drzewko za szkło”. Związek Hodowców Koni Wielkopolskich przeprowadzi konkurs na najpiękniejszego konia AgroTargów 2022. Nie zapomniano również o najmłodszych. Przygotowano szereg atrakcji dla dzieci, stoiska gastronomiczne, nie zabraknie akcentu kulturowego, wystaw sztuki ludowej oraz folkloru.
Plac Wolności na cały dzień zamieni się w widownię, gdyż na nim będzie ustawiona scena. Występować na niej będą lokalni artyści. Wzdłuż rynku natomiast ciągnąć się będą gminne stoiska promocyjne. Ich główną atrakcją staną się potrawy regionalne, które poddane zostaną ocenie jury w ramach konkursu „Najsmaczniejsza potrawa regionalna”. Nie zapomniano także o stoiskach promujących zdrowie oraz związanych z edukacją ekologiczną.
Tegoroczna impreza ma promować przede wszystkim lokalnych producentów branży rolniczej, dawać możliwość zaprezentowania swojego dorobku społeczno – kulturalnego wszystkim partnerom, miastom i gminom powiatu czarnkowsko – trzcianeckiego.
Łukasz Wegner
Starostwo Powiatowe w Czarnkowie