Minister Zdrowia w czarnkowskim szpitalu
Od 1 lipca 2023 r. w Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czarnkowie zacznie funkcjonować Zakład Opiekuńczo-Leczniczy liczący 17 łóżek (w tym 4 łóżka dla pacjentów wentylowanych mechanicznie). W ZOL mają znaleźć się pacjenci, którzy nie wymagają hospitalizacji, ale jednocześnie nie są samodzielni ze względu na stan zdrowia.
W dniu 29.06.2023 r. podczas spotkania, w którym wzięli udział m.in. minister zdrowia Adam Niedzielski, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia Agnieszka Pachciarz, starosta Feliks Łaszcz, poseł Maria Małgorzata Janyska, przedstawiciele samorządów i pracownicy szpitala, został również zwizytowany Zakład Opiekuńczo-Leczniczy.
Podczas spotkania minister Adam Niedzielski podziękował pracownikom szpitala za trudną pracę w czasie, gdy szpital został przekształcony na potrzeby leczenia osób zakażonych koronawirusem, powiedział również, że szpital w Czarnkowie oraz prowadzący go powiat miał odwagę tak przeformułować funkcjonowanie placówek, aby zapewnić optymalną opiekę dla swoich mieszkańców.
Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ podkreśliła, że NFZ zależy na tym, żeby regularnie zwiększać dostępność do leczenia pacjentów w zakładach opiekuńczo-leczniczych, bo pacjenci korzystający ze świadczeń w ZOL są szczególną grupą pacjentów – wymagającą empatii i staranności ze strony personelu i liczy, że znajdą oni właściwą opiekę w czarnkowskim szpitalu.
Starosta Feliks Łaszcz od samego początku podkreślał, że Zakład Opiekuńczo-Leczniczy jest bardzo potrzebny dla społeczeństwa Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego i od 1 lipca 2023 r. będzie jedynym na terenie powiatu.
Na leczenie kieruje do Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego lekarz ubezpieczenia zdrowotnego. Potrzebna jest także kwalifikacja pacjenta według skali Barthel (nie może w niej uzyskać więcej niż 40 punktów). To narzędzie, które ocenia stan chorego pod kątem jego codziennej samodzielności, czyli spożywania posiłków, siadania, przemieszczania się, ubierania, utrzymywana higieny i kontrolowania potrzeb fizjologicznych. Wymagana jest również zgoda pacjenta oraz dokumenty, które stwierdzają wysokość jego miesięcznego dochodu (może to być np. decyzja o przyznaniu emerytury lub renty). Ten ostatni dokument jest potrzebny, ponieważ pobyt w ZOL jest dla pacjenta częściowo odpłatny. NFZ finansuje opiekę medyczną – w tym opiekę specjalistów, niezbędne badania, leki czy wyroby medyczne. Z dochodu pacjenta jest natomiast pobierane 70 proc. jego wysokości, przede wszystkim na poczet wyżywienia i zakwaterowania.
Źródło: Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czarnkowie
Red. Starostwo Powiatowe w Czarnkowie