XI Konferencja Zdrowia Publicznego - Bezpieczeństwo zdrowotne - wspólna odpowiedzialność
Senat Rzeczpospolitej Polski ustanowił rok 2025 Rokiem Edukacji Zdrowotnej i Profilaktyki. Celem uchwały Senatu RP, jest zwiększenie poziomu świadomości społecznej na temat roli edukacji zdrowotnej i profilaktyki w utrzymaniu dobrostanu fizycznego i psychicznego.
Z tej okazji pani Beata Kościelska - Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Czarnkowie oraz pan Grzegorz Bogacz - Starosta Czarnkowsko-Trzcianecki, zorganizowali już XI Powiatową Konferencję Zdrowia Publicznego w ramach Dni Otwartych Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Konferencja odbyła się 10.04.2025 r. w kinie „Światowid” przy Miejskim Centrum Kultury Czarnkowie.
Celem spotkania było zainspirowanie różnych grup i organizacji społecznych, przedstawicieli samorządu terytorialnego oraz instytucji sektora publicznego i prywatnego, do zajęcia się problematyką edukacji zdrowotnej i profilaktyki.
Na to szczególne wydarzenie, zaproszono wyjątkowych gości, którzy mieli przyjemność zostać prelegentami konferencji i poruszyć niezwykle ważne tematy związane sytuacją epidemiologiczną i zdrowiem publicznym naszego kraju. Pan Grzegorz Bogacz, jako współorganizator, przywitał zebranych gości i podkreślił jak ważne jest zapewnienie ochrony zdrowia dla mieszkańców powiatu. Jesteśmy nielicznym organem założycielskim dla dwóch szpitali – w Czarnkowie i Trzciance. Zarząd Powiatu dokłada wszelkich starań, aby zapewnić bezpieczną ochronę zdrowia, aby te dwie jednostki dobrze funkcjonowały na wysokim standardzie medycznym. Szpital w Trzciance został wpisany do projektu ‘Szpitale Przyjazne Wojsku’, zakładamy że pozwoli nam to się dalej rozwijać, w zakresie infrastruktury, w szczególności jeśli chodzi o ratownictwo medyczne. Liczymy na kolejne inwestycje zapewniając w tym obszarze bezpieczeństwo dla mieszkańców naszego powiatu. Podjęliśmy już działania, by szpital w Czarnkowie znalazł się również w tym projekcie, chcemy żeby te dwa szpitale wzajemnie się uzupełniały. Poza tym udało się pozyskać środki finansowe z Krajowego Programu Odbudowy, dzięki którym rozpocznie się inwestycja rozbudowująca szpital w Czarnkowie o zakład opiekuńczo-leczniczy, istotny dla mieszkańców senioralnych, by byli dobrze zaopiekowani. Dołożymy wszelkich starań, zgodnie z hasłem dzisiejszej konferencji – wspólna odpowiedzialność, a Samorząd Powiatowy tą odpowiedzialność bierze również na siebie - mówił Grzegorz Bogacz.
Pani Beata Kościelska, Dyrektorka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Czarnkowie rozpoczęła konferencję przybliżając sytuację epidemiologiczną wybranych chorób zakaźnych na terenie powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego.
Kolejny temat prelekcji należał do dr n. o zdr. Barbary Czech-Szczapy, która niezwykle charyzmatycznie opowiedziała o aktualnych zagrożeniach epidemiologicznych. Pani doktor jest Konsultantką ds. epidemiologii w województwie wielkopolskim, kierowniczką Pracowni Epidemiologii funkcjonującej w ramach Katedry i Zakładu Profilaktyki Zdrowotnej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Prezentacja ta wzbudziła pozytywne emocje i spotkała się z przychylnym odbiorem wśród zebranych udowadniając, że takie wykłady są niezwykle ważne i potrzebne, zwłaszcza w obecnym świecie dezinformacji i manipulacji. Temat szczepień ochronnych, cały czas budzi wątpliwości i wprowadza chaos wśród ludzi spoza środowisk medycznych. O słuszności i konieczności ich stosowania przekonywała pani doktor podczas swojego wystąpienia.
Bardzo ważne zagadnienie poruszyła w swoim wystąpieniu prof. UAM dr hab. Eliza Rybska z Wydziału Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Laboratorium Dydaktyki i Ochrony Przyrody oraz Członek Rady naukowej dyscypliny pedagogika. „Świadome zdrowie – jak edukacja chroni przed dezinformacją” – tak brzmiał temat wykładu pani profesor, która podkreślała, że edukacja zdrowotna jest niezwykle ważna w dzisiejszych czasach - czasach teorii spiskowych i dezinformacji.
Na zakończenie konferencji, zebrani goście mogli rozwiać swoje wątpliwości, a także zadawać pytania w panelu dyskusyjnym prelegentkom oraz dr Pawłowi Michałowi Owsiannemu dyrektorowi Nadnoteckiego Instytutu Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Pile.
Programy profilaktyczne prowadzone są na wielu poziomach, jednak liczba zgłoszeń do tych programów wciąż jest bardzo niska. Wspólna edukacja zdrowotna prowadzona przez samorządy, Inspekcję Sanitarną, placówki oświatowe i środowisko medyczne jest niezwykle ważna. Z tej perspektywy, łącząc wymienione wyżej grupy, spojrzeli na to zagadnienie organizatorzy wczorajszej konferencji.
Anna Wojtyczko
Starostwo Powiatowe w Czarnkowie