Światowy Dzień Wiedzy o Dostępności
Czy wiesz, że każdego roku, w trzeci czwartek maja, obchodzimy Światowy Dzień Wiedzy o Dostępności?
Zapewne zastanawiasz się nad tym, czym jest dostępność? W obszarze komunikacyjnym, to przede wszystkim dostępne strony internetowe i aplikacje, dostosowane do potrzeb osób głuchych czy niedowidzących. Chodzi także o to, aby treść zawarta w Internecie, w środkach masowego przekazu, była łatwo dostępna także dla osób starszych, korzystających z urządzeń mobilnych (tablet, telefon). Dostępność to najprostsza droga do zwiększenia użyteczności.
Szacuje się, że w Polsce mieszka około 5 mln osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, a na świecie społeczność ta liczy około 1 miliarda. Publikowane treści mają być dostępne dla każdego, nie tylko dla osób z niepełnosprawnościami, ale także seniorów, cudzoziemców czy słabiej wykształconych. Dostępne strony www, czy aplikacje, stają się przyjaźniejsze, lepiej wyszukiwane i po prostu wygodniejsze w użyciu dla nas wszystkich.
Celem dzisiejszego dnia jest także pomoc w zniwelowaniu barier w dostępie do informacji, ponieważ uświadamia projektantom, programistom stron internetowych i aplikacji mobilnych, że potrzeby użytkowników z niepełnosprawnościami należy brać pod uwagę przy ich tworzeniu. Muszą oni pamiętać, by strony internetowe i aplikacje były dostępne w równym stopniu dla wszystkich użytkowników, w tym niewidomych i słabowidzących, głuchych i niedosłyszących.
Czy wiesz, jakie są najczęstsze ograniczenia? Jest ich wiele. Możemy do nich zaliczyć: niepoprawnie sformułowaną strukturę nagłówkową, nieodpowiednio dobrany kontrast, brak napisów przy filmach czy animacjach, publikację dokumentów w postaci obrazka, brak możliwości korzystania z serwisu za pomocą klawiatury, skomplikowany język.
Czy istnieje dobry sposób, aby być dostępnym cyfrowo?
Tak. Warto stosować standard Web Content Accessibility Guidelines (WCAG ), czyli wytyczne dotyczące dostępności treści internetowych. Jest to zestaw rekomendacji i zalecań, jakie powinniśmy stosować przy tworzeniu i rozwoju stron internetowych i aplikacji mobilnych. Wytyczne te zostały opracowane przez grupę Web Accessibility Initiative (WAI), która działa przy organizacji World Wide Web Consortium (W3C). Ich wdrożenie przynosi wiele korzyści dla osób z różnymi niepełnosprawnościami. Sprawia, że opublikowane na stronie www treści są bardziej dostępne dla osób niewidomych i słabowidzących, głuchych i niedosłyszących. Będą również bardziej użyteczne dla pozostałych grup użytkowników, ponieważ dzięki lepszej indeksacji łatwiej do nich dotrzeć przez wyszukiwarki internetowe.
W Polsce 23 maja 2019 r. weszła w życie ustawa o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Ustawa wymaga zgodności stron internetowych i aplikacji mobilnych z wytycznymi WCAG 2.1. (minimum AA). Powinniśmy stosować się do tych zaleceń. Jako Powiat Czarnkowsko –Trzcianecki staramy się spełniać wszystkie powyższe standardy, aby nasze strony internetowe były dostępne cyfrowo i by mógł z nich korzystać każdy zainteresowany.
Łukasz Wegner
Starostwo Powiatowe w Czarnkowie