XI Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. Romana Brandstaettera
W pierwszy październikowy weekend w Pokrzywnie i Trzciance odbył się XI Ogólnopolski Konkurs Recytatorski im. Romana Brandstaettera „Wyjście z cienia”.
Wydarzenie otworzył Koncert Inauguracyjny w reżyserii Włodzimierza Ignasińskiego, pt. „Rachunek kamieni” w wykonaniu recytatorów Nieistniejącego Teatru Poezji LOTKA oraz muzyków z zespołu Ławeczka - Karola Szonowskiego i Karoliny Furmańczyk.
W sobotę 2 października w Pokrzywnie w sali studia nagrań Stowarzyszenia Ludzi Kreatywnych „Pokrzywa” (głównego organizatora konkursu) odbyły się przesłuchania konkursowe 31 recytatorów z całej Polski w dwóch kategoriach wiekowych: młodzieży i dorosłych.
Prezentacje oceniało Jury: Zuzanna Saporznikow – aktorka Teatru Narodowego w Warszawie, Krzysztof Skibski – dr hab. prof. UAM w Poznaniu, filolog, teatrolog, językoznawca oraz Grzegorz Szlanga – reżyser.
Jury podkreśliło znakomity poziom artystyczny i organizacyjny konkursu. Zwróciło uwagę na to, że: „spotkanie recytatorów w Pokrzywnie było znów prawdziwym świętem literatury, wspólnym namysłem nad słowem, które – ani jedno – z całą pewnością nie było złe. Słowem, które zapraszało do nowych odczytań otaczającego świata, do poznawania natury także w niejako odzyskanej współobecności”.
Zwieńczeniem konkursowych zmagań był Koncert Galowy w reżyserii Piotra Dehra z Poznania, który odbył się w niedzielę w gościnnych progach Młodzieżowego Domu Kultury w Trzciance – współorganizatora konkursu. Nagrody wręczali: Prezes Stowarzyszenia Ludzi Kreatywnych „Pokrzywa” Bartosz Sokulski i radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Adam Bogrycewicz.
W kategorii młodzieżowej nagrody otrzymali:
- I Nagroda ex aequo: Julianna Sroka-Kierończyk z Poznania i Jakub Kosiński z Żagania.
- II Nagroda – Szymon Andrzejewski z Gorzowa Wlkp.
- III Nagroda – Jan Abramowicz z Lubaczowa.
- Dwa równorzędne Wyróżnienia: Patrycja Leszczawska i Miłosz Mazur z Lubaczowa.
W kategorii dorosłych nagrody otrzymali:
- I Nagroda ex aequo: Radosław Janik z Runowa i Marek Smoliński z Krzyża Wlkp.
- II Nagroda – Kacper Rokosz z Tarnowa.
- III Nagroda ex aequo: Alicja Czarnuszka ze Szczecina i Aleksandra Wleklak z Lubasza.
- Trzy równorzędne Wyróżnienia: Janusz Bąk z Wadowic, Zofia Ignasińska z Trzcianki i Adrian Krzych z Lubaczowa.
Przyznano też Nagrody Specjalne Pawłowi Ogórkiewiczowi z Łodzi i Mikołajowi Troszczyńskiemu z Lwówka. Wyróżnienie specjalne od Zespołu Retoryki i Komunikacji Publicznej przy Prezydium Polskiej Akademii Nauk za kultywowanie piękna ojczystej mowy, za czystą dykcję i utrzymanie zasad poprawnej wymowy polskiej otrzymał Dawid Sujata z Augustowa.
To ogólnopolskie wydarzenie artystyczne było znakomitą promocją naszego powiatu i regionu, tym bardziej, że konkurs był dofinansowany przez Samorząd Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego i Samorząd Województwa Wielkopolskiego.