Kapusta w roli głównej...
W ostatnią sobotę lipca w Romanowie Dolnym odbyło się ważne wydarzenie. Było to, obchodzone po raz siedemnasty Święto Kapusty. Dla mieszkańców Romanowa jest to wyjątkowa tradycja, która została zapoczątkowana przez nieżyjącego sołtysa Mieczysława Kisałę. Jaki przebieg miało tegoroczne świętowanie?
Święto Kapusty, bo…
Wiele osób zastanawia się, dlaczego Święto Kapusty odbywa się w Romanowie Dolnym? Okazuje się, że przez wiele lat właśnie ta miejscowość słynęła z uprawy kapusty i jej przetworów. Romanowska kapusta była eksportowana głównie do Holandii i Niemiec. Do Romanowa w przeszłości przyjeżdżali przedstawiciele różnych organizacji, agencji i instytucji, by testować nowe odmiany kapusty. Jest tu niezwykle żyzna i urodzajna ziemia, która sprzyja uprawie rozmaitych odmian. Współcześnie, w wyniku transformacji wsi, nie ma już tylu rolników, którzy uprawiają to warzywo. Jednak powszechnie wiadomo, że uprawa kapusty jest bardzo wymagająca, dlatego nie każdy podejmuje się tego wyzwania.
Tegoroczne podziękowania za zbiory kapusty zorganizowała Rada Sołecka wsi Romanowo Dolne. Dodatkowo całe wydarzenie było współfinansowane przez Starostwo Powiatowe w Czarnkowie, które oprócz przekazania konkretnego wsparcia finansowego, dodatkowo ufundowało liczne nagrody. Finalnie udało się stworzyć wspaniałe święto, w którym udział wzięli nie tylko mieszkańcy, ale również zaproszeni goście. Nie zabrakło także przedstawicieli władz samorządowych oraz lokalnych posłów. Będąc na miejscu można było poczuć wyjątkową atmosferę i pozytywne emocje.
Dla każdego, coś pysznego…
Wszyscy przybyli czuli kuszące zapachy i woń pysznego jedzenia. Wszystko to za sprawą kół gospodyń wiejskich, które mogły wykazać się umiejętnościami kulinarnymi. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Romanowie przygotowały dla wszystkich smaczny bigos (ze świeżej kapusty), który rozszedł się bardzo szybko. Bo „bigos z romanowskiej kapusty jest najlepszy, a talent naszych gospodyń jest oczywisty. Mniam, mniam …” – powiedziała jedna z pań.
Nie mogło zabraknąć „Turnieju Wsi”. Każdy kto brał w nim udział starał się wypaść jak najlepiej i zdobyć punkty dla swojego sołectwa. Zawodnicy w ramach turnieju wzięli udział w takich konkurencjach jak: tarcie kapusty, rzut kapustą w dal, wyścigi w taczkach. Ostateczna klasyfikacja ukształtowała się następująco:
- miejsce - Romanowo Dolne
- miejsce - Walkowice
- miejsce - Marunowo
Zabawa, muzyka i nie tylko…
Tradycyjnie nie mogło zabraknąć różnego rodzaju stoisk przygotowanych m.in. przez Policję, Straż Pożarną, Państwową Inspekcję Pracy czy OSM Czarnków. Bezpieczeństwo i opiekę zdrowotną gwarantowali również przedstawiciele z Pogotowia Ratunkowego, którzy czujni i uśmiechnięci gwarantowali pierwszą pomoc medyczną .
Nie zapomniano także o ekologii. Promowano dbanie o czyste powietrze, wodę i klimat. W tym roku była okazja do zapoznania się z ekologicznym wariantem pozyskiwania energii, dzięki wystawionemu stoisku. Fotowoltaika jest tematem na czasie, więc warto było zasięgnąć porady fachowców, którzy odnoszą sukcesy w swojej branży.
Dla dzieci przygotowane zostały liczne atrakcje, które umożliwiały aktywne spędzanie czasu. Strefa animacji, elektryczne samochody, dmuchane zamki to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych dla maluchów. Zajęcia prowadziły także animatorki, które edukowały przez zabawę i prezentowały warzywa.
W programie nie mogło zabraknąć występów artystycznych. O oprawę muzyczną zadbał zespół „Och Karol” który kolejny rok był obecny na zabawie do późnych godzin nocnych. Lider zespołu wspólnie z członkiniami skomponował muzykę do słów, napisanych przez Bogdana Tomaszewskiego – „Kapusta z Romanowa”. Sołtys Romanowa, Hanna Rzysko-Żukowska powiedziała – „Panie Bogdanie, mam szczerą nadzieję, że w przyszłym roku zaśpiewa Pan tę piosenkę razem z nami wszystkimi”. Organizatorzy nie zapomnieli również o loterii fantowej z atrakcyjnymi nagrodami. Losy można było zakupić podczas całego czasu trwania festynu.
„Bitwa Regionów”…
Taką nazwę nosiło starcie pomiędzy lokalnymi kołami gospodyń wiejskich. W ramach konkursu rywalizujące koła gospodyń miały za zadanie przygotować wiejską potrawę nawiązującą do naszego regionu. -„Serdecznie dziękuję wszystkim Kołom Gospodyń Wiejskich, które gościły na Ziemi Romanowskiej w Bitwie Regionów. Czarowaliście nas wspaniałymi daniami, kolorami i zapachami. Boisko w Romanowie Dolnym jeszcze nigdy nie było tak wesołe, kolorowe i piękne od dekoracji, uśmiechów Pań” – powiedziała Hanna Rzysko – Żukowska, sołtys Romanowa.
W Bitwie Regionów udział wzięły:
- Koło Gospodyń Wiejskich w Niekursku „Niekurszczanki” - 1 miejsce
- Koło Gospodyń Wiejskich we Wrzeszczynie - 2 miejsce
- Koło Gospodyń wiejskich w Mężyku „Jarzębina” - 3 miejsce
- Koło Gospodyń Wiejskich w Romanowie Górnym - wyróżnienie
- Koło Gospodyń Wiejskich w Hucie "Huta Wianki" - wyróżnienie
- Koło Gospodyń Wiejskich w Sławnie
- Koło Gospodyń Wiejskich w Białej "Bielanki"
- Koło Gospodyń Wiejskich Rosko
- Koło Gospodyń Wiejskich w Tarnówku
- Koło Gospodyń Wiejskich w Romanowie Dolnym
- Koło Gospodyń Wiejskich w Nowej Wsi „Gosposie znad stawu"
- Koło Gospodyń Wiejskich w Kamionce
- Koło Gospodyń Wiejskich w Gębiczynie
- Koło Gospodyń Wiejskich w Gębicach
- Koło Gospodyń Wiejskich w Sarbi i Sarbce
Konkurs opierał się o dobrą zabawę, był okazją do lepszego wzajemnego poznania i wymiany doświadczeń. Impreza zakończyła się zabawą taneczną. Całe świętowanie przebiegło bez zakłóceń, według wcześniej ustalonego programu. Organizatorzy zapraszają już na kolejne Święto Kapusty, które zaplanowane jest na przyszły rok.
Łukasz Wegner
Starostwo Powiatowe w Czarnkowie