Wakacje z MDK w Trzciance
Co roku w lipcu, w Młodzieżowym Domu Kultury w Trzciance odbywają się półkolonie. W tym roku półkolonie obejmowały 4 turnusy tematyczne, w których uczestniczyło 72 dzieci. Dodatkowo podczas półkolonii zorganizowano 4 wyjazdy na basen oraz 5 wycieczek krajoznawczych. W wycieczkach wzięło udział łącznie 366 dzieci. Jak wyglądał lipcowy wypoczynek?
Program półkolonii w MDK-u był bardzo różnorodny, a każdy turnus dotyczył określonego tematu, wokół którego zostały zorganizowane zajęcia. Turnus I nosił nazwę „W świecie barw i kolorów”, turnus II – „Przyroda to super przygoda!”, turnus III – „Mydło i powidło”, a turnus IV – „Świat w zupełnie starym stylu”. Podczas każdego tygodnia odbywały się także warsztaty: kreatywne, sportowe, kulinarne, ekologiczne czy wokalne, a także zajęcia na basenie. Wielu wrażeń dostarczyły wycieczki tematyczne m.in. do Deliparku w Trzebawiu k. Poznania, Rodzinnego Parku Rozrywki „Owadogigant” w Lubnicy, Fabryki Słodyczy „Karmelowa kraina”, Muzeum Mydła i Historii Brudu w Bydgoszczy oraz do Stodoły Tradycji w Rychliku, a także skansenu w Osieku nad Notecią. Posiłki dla uczestników zajęć zapewniali codziennie lokalni przedstawiciele branży gastronomicznej. Każdy turnus kończył się podsumowaniem i upominkiem.
Uczestników półkolonii wielokrotnie odwiedziła st. sierż. Agata Derezińska pełniąca funkcję asystenta do spraw prewencji kryminalnej nieletnich i patologii, która opowiadała o bezpieczeństwie podczas wakacji, a także poruszała wiele spraw dotyczących zachowania dzieci i nastolatków, gdyż wiemy, że każda okazja jest dobra do tego, by promować wartości zdrowego stylu życia i wdrażania nawyków bezpiecznego zachowania.
Podobnie rzecz miała się z wyjazdami. Oprócz integracji, utrwalania prawidłowych postaw rówieśniczych, uczenia spędzania wolnego czasu w sposób twórczy, dzieci mogły doświadczyć udziału w warsztatach rękodzielniczych, np. przygotowania mydełek, zabawek w starym stylu, cukierniczych – zrobienia własnego lizaka czy etnograficznych – wyrobu masła, pieczenia gofrów na kuchni opalanej drewnem. Był też czas na przejażdżkę bryczką, zabawę na tzw. dmuchawcach, jazdę gokartami, pływanie katamaranem, łódkami.
Niezwykle inspirujące zajęcia prowadzone były podczas półkolonii przez Karolinę Wachowiak z Pracowni Tortów Artystycznych „Kulinarna wyspa” oraz przez przedstawicieli Drużyny WOPR „Anioły” i Stowarzyszenia BAZA PCT. Był także czas na kino – tak, aby dzieci miały poczucie uczestnictwa w kulturze.
Oprócz półkolonii odbyły się 5-dniowe warsztaty taneczne zorganizowane dla uczestników zajęć tanecznych Pauliny Flitty-Kubisz. W tym czasie dziewczęta uczestniczyły w zajęciach tanecznych, fitness, warsztatach relaksacyjnych, dietetycznych i wielu innych formach aktywności związanej z ruchem i tańcem. Zorganizowano ponadto wyjazd do Aquaparku oraz Parku Trampolin „Jump extreme” w Pile. Efektem finalnym tanecznego tygodnia było zaprezentowanie układu choreograficznego opracowanego przez instruktorkę, który uczestnicy z wielkim zaangażowaniem przygotowywali przez kolejne dni warsztatów.
Przez cały rok Młodzieżowy Dom Kultury w Trzciance współpracuje ze Szkołą Tańca „Gocek Dance”, której właściciel i instruktor Damian Gocławski również zaproponował odbiorcom swoich zajęć wakacyjną aktywność w postaci warsztatów tanecznych, z których część odbyła się w hali sportowej przy ul. Żeromskiego.
Hala sportowo-widowiskowa gościła nie tylko tancerzy, ale i grupę piłkarzy. Przez jeden tydzień odbywały się letnie spotkania uczestników Akademii Piłkarskiej Reissa. Różnorodność prowadzonych zajęć ma pozwolić dzieciom na aktywne spędzanie czasu podczas dni wolnych od nauki, a rodzicom otwiera możliwość pozostawienia swoich pociech pod czujnym okiem pedagogów na co dzień pracujących z dziećmi i młodzieżą.
Potrzeba organizacji zajęć wakacyjnych jest ogromna. Już pierwszego dnia zapisów dzieci na półkolonie zajęta została większość miejsc na wszystkich turnusach. To zadanie na przyszłość dla wszystkich placówek edukacyjnych i kulturalnych: stworzyć bogatą ofertę zajęć dla dzieci i młodzieży, by nadrobić zerwane podczas pandemii więzi społeczne i dać dzieciom możliwość wyrażania siebie poprzez rożne formy aktywności w bezpiecznym otoczeniu naszych placówek. Jak dodaje dyrektor MDK – „My w MDK-u to robimy, a nasza wakacyjna oferta cieszy się wielką popularnością. My po prostu kochamy dzieci, a one to czują i chcą z nami być!”.
red. Łukasz Wegner
Starostwo Powiatowe w Czarnkowie
źródło: Marzena Felsmann
Dyrektor MDK w Trzciance