Tu odpoczniesz ...
Trwają wzmożone patrole nad akwenami w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim. Połączone siły Straży, Policji, Sanepidu i lokalnych samorządów odwiedziły i przeanalizowały sytuację na 5 kąpieliskach w gminach Trzcianka, Krzyż Wielkopolski i w Lubaszu.
Jak wygląda obecna sytuacja? Najwięcej, bo aż trzy strzeżone miejsca do kąpieli ma gmina Trzcianka. Są to Nowa Plaża nad jeziorem Sarcze, przy ul. P. Skargi, Kąpielisko Stara Plaża nad jeziorem Sarcze, przy drodze wyjazdowej z Trzcianki na Wałcz oraz Kąpielisko „Logo” przy jeziorze Długie, niedaleko ul. Gorzowskiej. Jedno strzeżone kąpielisko znajduje się przy jeziorze Dużym w Lubaszu. Ze strzeżonego obiektu mogą też korzystać mieszkańcy Krzyża Wielkopolskiego, którzy mają do dyspozycji kąpielisko nad jeziorem Królewskim. Na każdym strzeżonym kąpielisku w powiecie w określonych godzinach pracuje 2 ratowników, najczęściej są to godziny od 10 do 18. Każdorazowo przed rozpoczęciem sezonu Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna wykonuje badania wody pod kątem bezpieczeństwa kąpiących. W ocenie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Czarnkowie wszystkie kąpieliska, które zostały poddane kontroli, mają wodę przydatną do kąpieli. Organizatorzy miejsc wyznaczonych dla kąpiących, mimo to, mają obowiązek dokonywać okresowych badań wody w trakcie sezonu, a wszelkie nieprawidłowości, jeśli wynikną, będą niezwłocznie usuwane. W przeciwnym razie Sanepid będzie mógł nawet zamknąć kąpielisko. Nadrzędnym celem partoli była identyfikacja obszarów niebezpiecznych dla ludności, prawidłowość oznakowania oraz ochrona środowiska, a także zadania o charakterze prewencyjnym.
Pozytywnie oceniono wszystkie kąpieliska, zwłaszcza te w Trzciance, które swoją atrakcyjność zawdzięczają towarzyszącej im infrastrukturze. A ta zmienia się rokrocznie z korzyścią dla mieszkańców i turystów. Na tzw. „Nowej plaży” obszar do kąpieli wytyczony jest przez oddane do użytku nowe pomosty pływające. Na akwenie wydzielony jest też brodzik dla dzieci. Przy kąpielisku jest Centrum Wędkarstwa, Turystyki Wodnej i Ratownictwa Wodnego, w którym można wypożyczyć sprzęt wodny. Duża, piaszczysta plaża stwarza doskonałe warunki do gry w plażową siatkówkę, a wydzielony na plaży betonowy plac umożliwia też grę w koszykówkę. Niewątpliwą atrakcją, zwłaszcza dla przyjezdnych turystów, jest Park Ryb Słodkowodnych, w którym oprócz ogromnych makiet 10 gatunków ryb słodkowodnych można też spotkać się oko w oko z wykonanymi w skali 1:1 makietami wilka, dzika i jelenia. Dużo emocji wzbudza też gigantyczny pająk „krzyżak”, który wisi na ogromnej pajęczynie rozwieszonej między drzewami. Przy „Starej plaży” najbardziej obleganą atrakcją jest park linowy oraz zewnętrzna siłownia i mini plac zabaw dla dzieci. Samo kąpielisko przylega do zalesionego obszaru, dzięki czemu łatwiej tu o cień. O ile trzcianeckie akweny są dobrze znane adeptom WOPR, o tyle te zlokalizowane w innych częściach powiatu są im dość obce. Warto zatem również lepiej poznać jezioro Duże w Lubaszu. Akwen jest otoczony lasami i ma ciekawe rynnowe ukształtowanie. Towarzysząca obiektowi infrastruktura w postaci bazy noclegowej, dużego placu zabaw dla dzieci i szerokiej, piaszczystej plaży stwarza doskonałe warunki do wypoczynku. Można tu także wypożyczyć sprzęt wodny i odbyć wodną przygodę. Kolejnym miejscem, w którym można zażyć bezpiecznej kąpieli, jest jezioro Królewskie w Krzyżu Wielkopolskim. Po wielu latach mieszkańcy tej gminy doczekali się kąpieliska spełniającego wymogi formalne, dotyczące bezpieczeństwa osób przebywających nad obszarami wodnymi. Dotyczy to przede wszystkim sposobu oznakowania i zabezpieczenia obszarów wodnych oraz wzorów znaków zakazu, nakazu oraz znaków informacyjnych i flag.
Jednak bez względu na rodzaj kąpieliska czy jego organizację pod względem obecności ratowników, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i stosować zasadę ograniczonego zaufania, zwłaszcza w kwestii oceny głębokości akwenu. Ważne jest również, by unikać miejsc pełnych wodorostów i bezwzględnie nie skakać „na główkę” w miejscach, które nie zostały pod tym kątem rozpoznane. Nie należy pływać w wodzie, której temperatura wynosi 14 stopni Celsjusza i mniej, a także w czasie burzy lub przy ograniczonej widoczności np. mgły. Złym pomysłem jest też zabawa w podtapianie innych osób, spychanie ich do wody z pomostu itp. I choć oczywistym wydaje się, że niedopuszczalna jest kąpiel po spożyciu alkoholu, wciąż wielu lekceważy taki stan. Sezon w pełni, więc okazji do zażycia kąpieli jest wiele, a skoro są w powiecie kąpieliska strzeżone i patrolowane przez wyspecjalizowanych ratowników, zachęcamy do korzystania wyłącznie z nich, dla bezpieczeństwa własnego i innych.
Łukasz Wegner
Starostwo Powiatowe w Czarnkowie