Zróbmy pierwszy krok dla naszego serca!
Serce to nośnik wielu znaczeń i niezwykle pojemny symbol. Można brać sobie coś do serca albo złamać komuś serce. Niekiedy droga do serca wiedzie przez żołądek, a innym razem serce podchodzi nam do gardła. Z serca spada czasem kamień, ale można również lać miód na czyjeś serce. Są ludzie bez serca i o wielkim sercu. Kobieta bywa damą serca, a mężczyzna pogromcą niewieścich serc. Ale serce to przede wszystkim najciężej pracujący mięsień, który nigdy nie odpoczywa.
Światowy Dzień Serca to coroczne święto poświęcone promocji zdrowego stylu życia i zapobieganiu chorobom układu krążenia, zainicjonowane przez World Heart Federation, którego członkiem jest Polskie Towarzystwo Kardiologiczne. Zamiarem organizatorów było, by Światowy Dzień Serca stał się szczególną okazją do upowszechniania wśród społeczeństwa, pracowników ochrony zdrowia, różnych instytucji i władz podstawowej wiedzy o chorobach serca i naczyń oraz o możliwościach ich leczenia i profilaktyki.
Serce jest narządem niezwykłym – pracuje kilkadziesiąt lat, wykonuje około 3 miliardów skurczów i rozkurczów, 24 godziny na dobę, bez żadnej przerwy i najczęściej bez wymiany żadnych części. To ważny narząd, który niekiedy niestety zawodzi. Bóle w klatce piersiowej nasilające się przy wysiłku, zmniejszenie tolerancji wysiłku, łatwiejsze męczenie, utrata przytomności to sygnały, których nie powinniśmy lekceważyć. Połowa zgonów w Polsce spowodowana jest przez choroby układu sercowo-naczyniowego. Głównymi przyczynami chorób serca są m.in. niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej, palenie papierosów, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, ale także uwarunkowania genetyczne i zaburzenia gospodarki lipidowej. Choroby te potrafią rozwijać się przez długie lata bez widocznych objawów, dlatego tak ważne jest wykonywanie regularnych badan´ profilaktycznych. Regularne badania gwarantują nam wczesne wykrycie nieprawidłowości, co daje szanse na wyzdrowienie – im szybciej rozpoczniemy leczenie, tym będzie ono skuteczniejsze.
Aby zapobiegać chorobom układu krążenia i zmniejszyć ryzyko wystąpienia zawału serca (i udaru mózgu) należy podjąć działania profilaktyczne, takie jak:
- stosowanie odpowiedniej diety: warzywa, owoce, ograniczenie spożycia czerwonego mięsa na rzecz drobiu i ryb, ograniczenie spożycia cukrów prostych i soli kuchennej,
- zaprzestanie palenia papierosów oraz ograniczenie spożycia alkoholu,
- kontrolowanie masy ciała lub jej redukcję w przypadku istniejącej nadwagi lub otyłości,
- regularną aktywność fizyczną,
- przestrzeganie zaleceń lekarskich,
- kontrolowanie ciśnienia tętniczego i poziomu cholesterolu.
Podczas Światowego Dnia Serca zróbmy pierwszy krok dla naszego serca! Pokażmy najbliższym, co mogą zmienić. Bądźmy pozytywnym przykładem. Oczywiście w ciągu tego jednego dnia nie zmienimy naszej masy ciała, wszystkich złych nawyków żywieniowych czy poziomu cholesterolu, ale jest to idealny moment np. do zakończenia palenia. I chyba najprostsze - 30-minutowy spacer! Jeżeli nie mamy istotnych ograniczeń w narządzie ruchu – potrafi i może to zrobić każdy z nas. Oby te 30 minut było tym pierwszym dużym krokiem do marszu po zdrowe i coraz młodsze serce. To zależy tylko od nas!
Wioletta Szukajło
Starostwo Powiatowe w Czarnkowie